Son viraj: Sokağa atana para cezası 10 katına çıkarıldı… Sadece bir ayları var


Uzun süredir Türkiye gündemini sarsan AKP’nin sokak hayvanlarına yönelik hazırladığı yasa tasarısı teklifinde, “sahipsiz sokak hayvanı” tanımını yaparak köpeklerin yakalanması ve kısırlaştırılması ile ilgili hükümleri belirliyor. Bu kapsamda, saldırgan hale gelmiş, anatomik yapısı bozulan ve kuduz riski taşıyan köpekler öncelikli olarak toplanacak. Mahallelerde vatandaşlar tarafından bilinen ve beslenen zararsız köpekler ise kısırlaştırıldıktan sonra sokakta kalmaya devam edecek.

Toplanan köpekler arasında barınak koşullarında yaşamını sürdüremeyecek kadar hasta ve saldırgan olanlara, bir ay içinde sahiplendirilmeyenlere ötenazi yöntemi ile öldürülecek. Sahiplendirilen hayvanlar ise çip ile takip edilecek.

Yeni yasa teklifinde denetim maddeleri de yeniden düzenleniyor. Mahalli idarelerin görev alanları yeniden tanımlanacak ve Tarım ve Orman Bakanlığı, sokak hayvanlarıyla ilgili bütçesini artıracak.

5 BİNDEN 50 BİNE ÇIKARILDI

Hayvanlarını terk edenler ve başka yere götürüp bırakanlar için ağır para cezaları yolda. Mevcut 5 bin TL’lik cezanın 50 bin TL’ye çıkarılması, bu tür eylemlerin önüne geçmeyi hedefliyor.

Taslakta belediyelerin görevleri de şu şekilde sıralandı, belediyelere 3 yıl içinde bakım evleri kurması görevi verilecek, sadece sahipsiz hayvanlar sahiplendirilinceye kadar, hayvanlara bakacak, bakım evlerine giren tüm hayvanların bilgisi sisteme kaydedilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir