Hamas Ateşkese Olumlu Bakıyoruz Demişti: ABD ‘Ateşkesi Hamas Kabul Etmiyor’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kahire’de Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi ile görüşmesinin ardından Gazze Şeridi’ndeki ateşkes konusuna dair kafa karıştırıcı açıklamalarda bulundu.

Dünyanın gözü Gazze’deki Filistinlilerin yaşam mücadelesindeyken ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen ay önerdiği 3 aşamalı ateşkes önerisine dair henüz bir sonuç elde edilmiş değil.

Blinken, Hamas’ın ateşkes önerisini kabul etmeyen tek taraf olduğunu ve İsrail’in zaten kabul ettiğini söyledi.

“HAMAS’A EVET DEMESİ İÇİN BASKI YAPIN”

Blinken, Kahire’den ayrılmadan önce muhabirlere, “Bölgedeki hükümetlere, bölgedeki insanlara iletmek istediğim mesaj, ateşkes istiyorsanız, Hamas’a evet demesi için baskı yapın” dedi.

HAMAS AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Hamas Yöneticilerinden Sami Ebu Zuhri Blinken’ın Ortadoğu ziyareti öncesi ABD’yi savaşı sona erdirmesi için İsrail’e baskı yapmaya çağırmıştı.

Zuhri, “Hamas militanlarının 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasıyla başlayan ve onlarca yıldır süren İsrail-Filistin çatışmasının en kanlı bölümünü tetikleyen bu savaşı sona erdirmek için ABD yönetimini, işgalin Gazze üzerindeki savaşı durdurmaya zorlamaya çağırıyoruz ve Hamas hareketi, savaşın sona ermesini sağlayan herhangi bir girişime olumlu bir şekilde yaklaşmaya hazırdır” dedi.

Hamas lideri İsmail Heniyye ise İsrail ordusunun tamamen çekilmesi ve esirlerin takasını esas alan her türlü anlaşmaya olumlu bakacaklarını belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir