Gözler İYİP’te ama Mansur’un hedefi gözardı ediliyor… Milli Egemenlik Platformu nedir

Türkiye’nin yerel seçimleri ardından gözler İYİ Parti’ye çevrildi. Oy oranını yüzde 3’e düşüren partide, Meral Akşener koltuğuna veda ederek yeni genel başkan Müsavat Dervişoğlu oldu.

CHP’nin en popüler isimlerinden olan Mansur Yavaş ise seçim sürecinde son kez aday olduğunu vurguladı. Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetingüleç, bugünkü köşe yazısında Yavaş’ın İYİ Parti içinde bir rüzgar estirebileceğini bu nedenle AKP ve MHP’nin bu nedenle parti üstünden ellerini çekmediklerini yazdı.

Yavaş’ın önümüzdeki günlerde Milli Egemenlik Platformu üzerinden siyasi faaliyetlerini yürüteceğini yazan Çetingüleç, “Bu faaliyetler bir süre sonra parti kurma veya İyi Parti’nin yönetimini devralma noktasına taşınacak.” dedi. İYİ Parti’nin çalkantılı bir sürece gireceğini yazan Kısa Dalga yazarı, partiyi bu süreçte ayakta tutabilecek en güçlü ismin de Mansur Yavaş olduğunu kaydetti.

İYİ PARTİDEN CHP’YE TRANSFERLER OLABİLİR

Çetingüleç’in iddiasına göre, İYİ Parti’de çok sayıda milletvekili yeni parti arayışına girdi. Bu milletvekillerinden bazıları CHP olmak üzere diğer partilerle irtibata geçti. CHP’nin sıcak baktığı milletvekili transferinde partinin içi bir anda boşalmaması için kademeli geçiş planlanıyor.

MİLLİ EGEMENLİK PLATFROMU NEDİR

Milli Egemenlik Platformu, 2023 yılında Türkiye’de kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Platform, Türkiye’nin milli egemenlik ilkelerine bağlılığını ve bu ilkelerin korunmasını savunmaktadır. Platformun kurucuları arasında akademisyenler, eski politikacılar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri yer almaktadır.

Platformun temel hedefleri şunlardır:

Milli egemenlik ilkelerinin savunulması ve korunması
Türk milletinin iradesinin tecelli etmesinin sağlanması
Demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi
Türkiye’nin milli birlik ve beraberliğinin korunması

Platform, bu hedefleri gerçekleştirmek için çeşitli faaliyetler yürütmektedir. Bu faaliyetler arasında şunlar yer almaktadır:

Konferanslar, paneller ve çalıştaylar düzenlenmesi
Yayınlar hazırlanması ve dağıtılması
Kamuoyuoyu araştırmaları yapılması
Sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerle iş birliği yapılması
Milli Egemenlik Platformu, Türkiye’nin milli egemenlik ilkelerine bağlılığını ve bu ilkelerin korunmasını savunan önemli bir sivil toplum kuruluşudur. Platformun faaliyetleri, Türkiye’de demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesine katkıda bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir