Amsterdam Belediyesi artan turist sayısıyla mücadeleye başladı

Amsterdam Belediyesi şehirde aşırı artan turist sayısı ile mücadele kapsamında yeni kararlar aldı. Buna göre şehirde otel inşaatına izin verilmeyecek ve yıllık otel konaklama sayısı 20 milyon ile sınırlandırılacak.

YAŞANABİLİR BİR ŞEHİR İÇİN

Belediye meclisinde verilen karar ile ilgili yapılan açıklamada, “Şehri, sakinleri ve ziyaretçileri için yaşanabilir hale getirmek ve bunu sürdürmek istiyoruz. Bu şu anlama geliyor: aşırı turizm yok, yeni otel yok, yılda 20 milyon kişinin gece konaklaması yok” ifadesine yer verildi.

Alınan karar uyarınca şehirde yeni bir otel inşaatına ya mevcut bir otelin kapanması veya toplam yatma yeri sayısının artmaması durumunda başlanabilecek. Getirilen yeni kural halihazırda izin almış yeni oteller için geçerli olmayacak.

2023 yılında Amsterdam’da 20,6 milyondan fazla konaklama gerçekleşti. Bu rakama kiralık tatil evlerinde, pansiyonlarda ve gemi seyahatlerinde yapılan gecelemeler dahil değil.

TURİST VERGİSİNİ DE ARTIRDI

2021 yılında çıkarılan “Amsterdam Turizmi Dengede” adlı yönetmeliğe göre belediye meclisi, turizm rakamlarının 18 milyon kişiye ulaşması durumunda “müdahale etmekle yükümlü”. Bu bağlamda geçen yıl Amsterdam Belediye Meclisi yolcu gemilerinin yasaklanması ve yolcu terminalinin kapatılması yönünde karar aldı. Şehir ayrıca otel misafirleri ve gemi yolcuları için turist vergisini de artırdı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir